Aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin hain darbe girişimi karşısında gösterdiği onurlu duruşun, hainlerin yenilgiye uğratılmasının ve demokrasi zaferinin 8. yıl dönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen program, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz hanımefendinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Cemaatle birlikte kılınan akşam namazlarının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Sadettin Hülagü günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptılar.
Vali Yavuz: “Milletimiz, ‘Milletin Zaferi’ni Kazanmıştır”
Selamlama konuşmalarını yaparak sözlerine başlayan, Vatanımız ve kutsal değerlerimiz için canlarını seve seve veren tüm şehitlerimiz ve özellikle 15 Temmuz Şehitlerimiz ile merhum Gazilerimizi yad eden Vali Yavuz, 15 Temmuz gecesine ait düşüncelerini şu sözlerle ifade etti : “Rabbimizin, Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, bilakis onlar diridirler, ancak siz onu bilemezsiniz, diye buyurduğu, istiklalimizi ve istikbalimizi borçlu olduğumuz ve bu uğurda şahadete koşan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Her karışını şehit kanlarıyla suladığımız bu toprakların vatanımız haline gelmesi ve kalması için verdiğimiz mücadelelerde yer alan gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Aziz Türk Milleti, şanlı tarihimize yeni bir sayfa daha ekleyerek “söz konusu vatansa gerisinin teferruat” olduğu sözünü tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Din kisvesi altında, medeniyetimizin ve inancımızın ne kadar kutsal değeri varsa hepsini kullanarak istismar eden, kendi menfaatleri için başkalarının maşası olmayı marifet bilen FETÖ terör örgütü ve onun işbirlikçileri, karşılarına ölüme meydan okuyan bir milletin çıkacağını hesaplayamamışlardır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine sokakları ve meydanları dolduran, uçaklara, tanklara ve mermilere karşı vücudunu siper eden, yüreğinde vatan ve millet sevdası taşıyan aziz milletimiz, ülkemiz üzerine tasavvur edilen tüm kirli hesap ve planları bozarak ‘Milletin Zaferi’ni kazanmıştır. Malazgirt’te, Çanakkale’de ve tarihimizde bulunan nice şanlı zaferlerde olduğu gibi kahramanlık genlerini bünyesinde daima muhafaza eden aziz milletimiz, tuttukları demokrasi nöbetleri ile milli iradeye sahip çıkmış ve vatan sevgisini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Çünkü o gün de biliyorduk bugün de biliyoruz ki sahip çıktığımız şey; “bağımsızlığımızdır, onurumuzdur, haysiyetimizdir, şerefimizdir, namusumuzdur, bayrağımızdır.”
15 Temmuz’un asıl önemi, milletimizin tarih boyunca maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu ilk fiili ve şanlı direnişidir diyerek sözlerini sürdüren Vali Yavuz, Milli Mücadele ile kazanılan Cumhuriyetimizi 15 Temmuz gecesinde yine aynı duruşla sahip çıkıldığını belirterek şunları kaydetti: “Tek yürek ve tek bilek olarak darbecilere karşı yürüttüğümüz destansı direnişle dosta ve düşmana Türkiye’nin asla esir edilemeyeceğini, Türk Milletine asla diz çöktürülemeyeceğini gösterdik.”
Bu Millet Değerleri İçin Ölmeyi İyi Bilir
Sancılı ve kritik bir döneme girildiğini belirterek Türkiye’nin coğrafi ve stratejik olarak bu sürecin tam merkezinde yer aldığını vurgulayan Vali Yavuz, darbe girişiminin de sancılı süreçlerden birisi olduğunu ekleyerek “milletimizin desteğini aldık taviz vermedik, benzer tehditler için tedbirler aldık” dedi ve sözlerini sürdürdü : “Hiç kimsenin bizi hedeflerimizden koparmasına, büyük ve güçlü Türkiye idealimizden vazgeçirmesine müsaade edemeyiz. Kimin adına ve ne sebeple olursa olsun hiçbir gücün demokrasimizin ayaklarına yeni prangalar vurmasına göz yumamayız. Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, tarih ancak ibret almayanlar, hatalarından ders çıkarmayanlar için tekerrür eder. Sadece FETÖ’cü hainleri değil, tıpkı diğer terör örgütlerinin mensupları gibi onları da üzerimize salan güçlere cevabımızı, sınırlarımıza yığılan terör örgütlerini DEAŞ’ından PKK/YPG’sine kadar yaptığımız harekâtlarla, darmadağın ederek tehditleri kaynağında kurutma stratejisi ile verdik. Etnik, dini ve mezhebi farklılıklar üzerinden milletimizin bölünmesine, parçalanmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. İnsanımızı birbirine düşürmeye çalışanlara inat hep 85 milyonun kardeşliğini, kader ortaklığını savunduk, savunacağız. Unutulmamalıdır ki; bizim Türk Milleti, Ay Yıldızlı Al Bayrağımız ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti diye bir sevdamız: bağımsızlığı, ezanı, bayrağı, kutsal değerleri söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 85 milyon vatan evladımız var. Bu millet değerleri için ölmeyi iyi bilir. O gece ölümü öldürenlere ve şehit olmak için yola çıkan tüm gazilerimize buradan selam olsun.”
Bu Alçakça Girişimler Hiçbir Zaman Amacına Ulaşamadı
Bağımsızlığımızı savunmaya devam edeceğiz diyen Vali Yavuz, birlik ve beraberliği dünyada örnek olan ayrıştırma yapmayan, dostluk ve kardeşlik kodlarıyla yoğrulmuş Türk Milletinin güzelliklerinden bahsederek “Bunların bozulmasına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine, beraberliğine ve huzuruna yönelik yapılan bu alçakça girişimler hiçbir zaman amacına ulaşamadı ulaşamayacaktır. Aziz Türk Milleti dün ve bugün olduğu gibi hür, bağımsız ve aydınlık yarınlara doğru, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere mukaddes değerleri uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz ile aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. ” dedi.
Gönül Verdiğimiz Bu Şehirden Ayrılmak Kolay Olmayacak
Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Malatya Valisi olarak atanan Vali Yavuz, alanda bulunan Kocaelilere seslenerek vedasını şu sözlerle yaptı: “Eşsiz doğal güzelliğinin yanında bilim, sanayi, teknoloji üssü, bilişim ve inovasyon merkezi, Türkiye’nin dünya ile yarışan yüzü olarak tanımladığım, hizmetinde bulunmaktan her zaman onur duyduğum ve 4 yıl boyunca gönül verdiğimiz bu şehirden ayrılmak elbette kolay olmayacak. Çalışmalarımızda bize destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kocaeli’den ayrılırken gönlümüzün ve kapımızın sizlere sonuna kadar açık olduğunu bilmenizi isterim. Bu duygularla Kocaelili kardeşlerimden helallik diliyorum. Sizleri tekraren sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum. Kalın sağlıcakla…”
Protokol konuşmalarının ardından VKS yöntemiyle meydanlara seslenen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halka hitapları canlı olarak dinlendi.
15 Temmuz, Milletimizin Bir Asırda Yazdığı En Büyük Destandır
15 Temmuz darbe girişimin 8. Yıl dönümünde milletimize seslenen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarında; “Tıpkı Çanakkale’de, tıpkı İstiklal Harbimizde olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararlılığı kurtarmıştır. 15 Temmuz, tüm zorluklara rağmen kazandığımız Kurtuluş Savaşımızdan sonra milletimizin son bir asırda yazdığı en büyük destandır. 15 Temmuz, on yıllar boyunca gururla anlatılacak bir direniş olma yanında, milletimizin küllerinden yeniden doğuşunun da hikâyesidir.”
“15 Temmuz kıyamının 8. seneyi-devriyesinde, bu gazi mekânda ve 81 vilayetimizin tamamında birbirimize kenetlenmiş durumdayız” diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tıpkı 8 yıl önce olduğu gibi bugün de omuz omuza; bir ve beraber olduklarını vurgulayarak, “Genci-yaşlısı, kadını-erkeğiyle 85 milyon hepimiz tek yumruğuz. Bu aziz milletin bir ferdi ve Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, karşımdaki bu muhteşem kardeşlik tablosundan duyduğum memnuniyeti öncelikle ifade etmek istiyorum. Bu muazzam birlik ve beraberlik için, dosta güven düşmana korku veren bu dik duruşunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
1960’tan beri Türkiye’de yapılan darbelerin arkasında kimin eli varsa, aynı üst aklın 15 Temmuz ihanetinde de tüm unsurlarıyla devrede olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “15 Temmuz’un işaret fişeği esasında bizim ‘one minute’ çıkışımızdan hemen sonra atıldı. Şahsımızın ve hükûmetimizin Filistin Davasına sağladığı güçlü destek; küresel siyonist lobiyi ve onların içimizdeki etki ajanlarını rahatsız etmişti. Türkiye, dış siyasette bağımsız hareket etmeye başladıkça, bu odakların tedirginliği ayyuka çıktı.”
Milletin İstiklalini, Yine Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtarmıştır
Önce 7 Şubat MİT krizi, ardından Gezi Olayları ile iktidarı alaşağı etmeye kalktıklarını, akabinde ise 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimiyle hükûmete karşı hamle yaptıklarını ve farklı yöntemlerle rahatsızlıklarını ifşa ettiklerini belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bunların hiçbirinde muvaffak olamayınca, 15 Temmuz’da son kozlarını oynadılar. Biz, milletimizle sırt sırta vererek işte bu sinsi planları parçalayıp attık. Gençlerimizin şu gerçeği özellikle görmesini istiyorum: Tıpkı Çanakkale’de, tıpkı İstiklal Harbimizde olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararlılığı kurtarmıştır.”
15 Temmuz’un, tüm zorluklara rağmen kazanılan Kurtuluş Savaşından sonra milletin son bir asırda yazdığı en büyük destan olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “15 Temmuz, on yıllar boyunca gururla anlatılacak bir direniş olma yanında, milletimizin küllerinden yeniden doğuşunun da hikâyesidir. Tüm bunlarla birlikte 15 Temmuz, ülkemiz, milletimiz ve demokrasimizin hakiki dostlarının ortaya çıktığı bir turnusol işlevi görmüştür.”
Sayın Cumhurbaşkanımızın hitapları sonrasında “Milletin Zaferi” adlı video gösterimi, 15 Temmuz ve tüm şehitlerimiz adına okunan Yasin-i Şerif ve Hatmi Şeriflerin duası İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu tarafından yapıldı. Duaların ardından Mevlidi Şerif, İlahiler ile Kasideler okundu.
Milli sporcularımız tarafından Vali Seddar Yavuz’a Sancak teslim edilmesinin ardından protokol üyeleri sahneye davet edilerek günün anısına fotoğraf çekinildi.
Ali Bektaş’ın anlatımıyla Seda Orkestrası ve Mehter konseri eşliğinde “Vatana Can Verenler” sunumu ile devam eden program; gecenin anlamına uygun gösteri, anlatım ve şiirlerin okunması, “Milletin Zaferi” ve “Ankara Emniyeti O An Sansürsüz” adlı videoların gösteriminin izlenmesi ile devam etti.
Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz hanımefendi alanda bulunan gaziler, şehit yakınları, engelliler ile yakından ilgilenip, fotoğraf çektirme talebinde bulunan vatandaşların taleplerini kırmayarak onlarla günün anısına fotoğraf çektirdiler.
Ülkemizde ve ilimizdeki tüm camilerden saat: 00.13’te eş zamanlı olarak salaların okunması ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen Anma Programı sona erdi.
Sekapark’ta gerçekleştirilen programa, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendinin yanı sıra Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, Kocaeli Milletvekilleri; Sadettin Hülagü, Mehmet Akif Yılmaz, Deniz Eğitim-Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Mehmet Savaş Eser, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Nihat Baran, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı, Donanma Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Kenan Kaan Türkkan, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Erdinç Altıner, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, KOÜ Rektörü Nuh Zafer Cantürk, KOSTÜ Rektörü Muzaffer Elmas, Vali Yardımcıları; Salih Bıçak, İsmail Gültekin, Mustafa Ayhan, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, İlçe Belediye Başkanları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Kent Konseyi Başkanı Kadir Çetin, Daire Müdürleri, STK temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.